top of page
  • Writer's pictureCoMedia Ry

Hae CoMedian hallitukseen vuodelle 2019Oletko kiinnostunut ainejärjestötoiminnasta ja vaikuttamisesta kampuksella? Haluatko sinä olla omalta osaltasi ajamassa viestinnän opiskelijoiden etuja ensi vuonna? Entä haluatko päästä tutustumaan uusiin ihmisiin ja yliopistomme ainejärjestökenttään laajemmin? Tilaisuutesi on nyt, sillä CoMedian ensi vuoden hallituksen haku on auennut! Hallitus vuodelle 2019 valitaan sääntömääräisessä syyskokouksessa 28.11.

Hakuohjeet

Hakuaika hallitukseen on 15.10.-4.11.2018. Lähetä vapaamuotoinen ja tiivis hakemus sähköpostitse osoitteeseen callitus(at)uwasa.fi. Ilmoita hakemuksessa mitä pestiä haet. Huomioi, että voit hakea myös useampaa pestiä samalla hakemuksella! Kirjoita viestin otsikoksi Callitus 2019: oma nimi. Hakemuksessa kannattaa tuoda ilmi miksi haet ja miksi olisit hyvä hakemaasi tehtävään, mahdollisesta edeltävästä kokemuksesta ja oletko valmis sitoutumaan tehtävään koko vuodeksi. Hakijan tulee olla CoMedia ry:n jäsen.


Aiempaa kokemusta järjestötoiminnasta ei kuitenkaan tarvitse olla. Hallitushaussa tärkeintä on aito kiinnostus ja motivaatio ainejärjestötoimintaan ja sen kehittämiseen. Mikäli kaipaat uutta näkökulmaa yliopistoelämään, uutta harrastusta ja haluat tutustua uusiin ihmisiin, hae hallitukseen nyt!


Hallituksen valinta

Uusi puheenjohtaja ja hallitus valitaan syyskokouksessa 28.11.2018. Kokouksesta lähetetään erillinen kokouskutsu CoMedian sähköpostilistalle viimeistään viikkoa ennen kokousta. Voit liittyä CoMedian sähköpostilistalle etusivulta löytyvästä painikkeesta. Syyskokouksesta tehdään myös oma Facebook-tapahtuma.


Kutsumme hakijat haastatteluihin hakuajan päätyttyä. Varauduthan pitämään kalenteriasi alkukuusta vapaana. Nykyinen hallitus pitää haastattelut ja tekee uudesta hallituksesta valmiin esityksen syyskokoukselle, jossa siitä äänestetään. Mikäli yli puolet läsnä olevista antavat ei-äänen, äänestetään jokaisesta pestistä erikseen. Jos taas yli puolet äänestävät kyllä, on ehdotettu hallitus valittu. Puheenjohtajasta äänestetään erikseen. Huomioithan, että vain CoMedian jäsenillä on äänestysoikeus syyskokouksessa.


Pestikuvaukset


Puheenjohtajan tärkein tehtävä on pitää langat käsissä. Puheenjohtajan tulee olla perillä siitä, mitä tapahtuu ja mitä tulee tapahtua seuraavaksi. Pestissä on eniten hyötyä hyvästä organisaatiokyvystä ja taidosta hahmottaa kokonaisuuksia. Myös erilaiset edustustehtävät kampuksella sekä kampuksen ulkopuolella kuuluvat puheenjohtajan tehtäviin. Hakijalla tulee olla ennalta käsitystä järjestön toiminnasta sekä aito halu kehittää sitä.​~Petra Lähdemäki, puheenjohtaja 2018~

Sihteerin tärkein tehtävä on kirjoittaa pöytäkirjat kokouksissa puhutuista asioista. Sihteerin vastuulla on myös pöytäkirjojen tarkastuttaminen. Pöytäkirjojen kirjoittamisen ja hallussapidon erityisen hyvä puoli on se, että sihteeri on yleensä perillä kaikesta, mitä hallituksessa tapahtuu. Sihteeri pääsee myös osallistumaan koko hallituksen kanssa edunvalvontaan ja tapahtumien järjestämiseen. Tällä kaudella sihteeri sai lisäpestin, eli tietoturvavastaavan pestin. EU:n asettaman tietoturva-asetuksen mukaan järjestössäkin on oltava tietoturvavastaava, joka esim. CoMedia ry:n hallituksessa vahtii tietoturvan toteutumista ja toimii tietojen hallitsijana. Pääasiallinen tehtävä on pitää jäsenten ja tapahtumiin osallistuvien henkilöiden henkilötiedot salassa. Jäsenrekisteri on pääasiallisesti tietoturvavastaavan hallinnassa.~Johanna Kaukovaara, sihteeri ja tietoturvavastaava 2018~

Yrityssuhdevastaava toimii yhteyshenkilönä CoMedia ry:n ja yhdistyksen yhteistyökumppanien välillä. Pestissä pääsee luomaan uusia kontakteja ja verkostoitumaan laajalti. Ysvi vastaa yritysyhteistyön lisäksi tapahtumien sponsorihankinnasta, jäseneduista ja haalariprojektista. Sähköpostittelu, soittelu, järjestely, neuvottelu ja tapaamiset ovat yrityssuhdevastaavan arkipäivää.~Erika Kuula, yrityssuhdevastaava 2018~

Talousvastaava on vastuussa CoMedian rahaliikenteestä. Hän maksaa laskut ja seuraa CoMedian kassaan tulevia maksuja. Talousvastaava huolehtii, että yhdistyksen kirjanpito on ajan tasalla. Tärkeintä on pitää kuitit tallessa. Lisäksi hän budjetoi yksittäiset tapahtumat ja seuraa koko vuoden kokonaisbudjettia. Tässä hommassa tarkkuudesta ja järjestelmällisyydestä on hyötyä. Lisäksi on hyvä omistaa edes vähän numeropäätä ja kyky nähdä myös isompia kokonaisuuksia. Itselleni mielenkiintoista on ollut päästä vaikuttamaan siihen, mihin rahoja käytetään. Parasta on ollut pystyä tarjoamaan jäsenille hauskoja tapahtumia mahdollisimman halvalla ja päästä kehittämään toimintaa. Myös työelämässä usein arvostetaan sitä, että ymmärtää talousasioista edes jotain.~Laura Marttila, talousvastaava 2018~

Tiedottajan vastuulla on pääasiallisesti CoMedian verkkosivut ja niiden päivittäminen sekä CoMedian sähköpostilista. Tehtävässä onnistuakseen ei kuitenkaan vaadita suuria koodaustaitoja, sillä CoMedian verkkosivujen päivittäminen on helppoa valmiin sisällönhallintajärjestelmän vuoksi. Hyvistä kirjoitustaidoista ja luovuudesta on tässäkin pestissä hyötyä. Tärkeintä on halu viestiä! Somevastaava ja tiedottaja tekevät hallituksessa saumatonta yhteistyötä.~Emma Marttila, tiedottaja 2018~

Some-vastaava pitää nimensä mukaan huolen kaikista CoMedian somekanavista. Lisäksi hänellä on päävastuu uudesta CanTele-nimisestä videosarjasta. Some-vastaava pääsee suunnittelemaan tapahtumabannereita ja -kuvauksia, sekä muita kaikenlaiseen tiedottamiseen liittyviä juttuja. Somettajalla tulee olla ”pilkut ja some hallussa”, nimittäin pikaistakin hommaa riittää ja kaikkea ei voi ampaista kerralla ulos! Lisäksi luovuus on iso plussa, koska sekä visuaalisesta silmästä että kukkivasta runoudesta osaa olla yllättävänkin paljon hyötyä. Some-vastaavana pääset tekemään monipuolista yhteistyötä kaikkien muiden hallituslaisten kanssa. Tiedotettavaa ja sometettavaa riittää, joten tylsää tässä hommassa ei ainakaan tule!~Aino Kärkkäinen, some-vastaava 2018~

Koulutuspoliittinen vastaava eli kopo vastaa opiskelijoiden edunvalvonnasta. Käytännössä tämä tarkoittaa kuukausittaisiin oppiainekokouksiin osallistumista ja muun yliopiston henkilökunnan tapaamista. Kopo toimii siltana henkilökunnan ja opiskelijoiden välillä, ja tarvittaessa auttaa opiskelijoita kursseja koskevissa ongelmatilanteissa. Pesti on mielenkiintoinen, sillä kokouksissa tutustuu yliopiston henkilökuntaan ja oppii, millä lailla yliopisto todella toimii. Kopo huolehtii myös opiskelijoiden työelämätietoisuudesta ja verkostoitumisesta viestinnän ammattilaisiin muun muassa kevään excun ja syksyn uraputken puitteissa. Pesti on sinulle, jos pidät uuden oppimisesta ja uusiin ihmisiin tutustumisesta. Organisoimisen taidosta saattanee olla myös hyötyä, mutta senkin oppii tekemällä.​~Emmi Heikura, koulutuspoliittinen vastaava 2018~

Projektivastaavana saa käyttää mielikuvitusta ja luovuutta vapaasti tapahtumien suunnittelussa, ja hommia riittää aina haalarimerkkien suunnittelusta sitsipaikan koristeluun ja tietovisan juontamiseen. Parasta projektivastaavan pestissä on se, että pääsee näkemään mitä kaikkea tapahtuu kulissien takana. Hauskoja projekteja pääsee tekemään yhdessä ihanien ihmisten kanssa, ja samalla saa hyvää kokemusta erilaisista tehtävistä. Jos kiinnostus heräsi hitusenkaan, hae mukaan!~Emmi Ikonen, Juulia Lanne ja Ida Puumalainen, projektivastaavat 2018~

Viimeisenä, mutta ei vähäisimpänä Campin päätoimittajalla on tärkeää tiedotettavaa:

Lähete päätoimittajuudesta, kaikille viestintätieteilijöille: Camp-lehdelle on ensi tilassa valittava komentaja seuraavalle vuodelle. Tehtävä haastaa suorittajaansa epäilemättä, mutta tarjoaa samalla lukuisia positiivisia kokemuksia. Itsensä toteuttaminen on mahdollista mitä suurimmissa määrin. Viestinnällistä osaamista pääsee kartuttamaan runsaasti. Viestijöiden terävässä, lahjakkaassa ja sopivasti kajahtaneessa seurassa työskentely on hedelmällistä ja mielettömän hauskaa. Innostus lehden tekoon, luovuus, visuaalinen osaaminen sekä yhteistyö- ja kirjoitustaito ovat oikein näppäriä välineitä, mitä tulee päätoimittajan työkalupakkiin. Juuri saamiemme tietojen mukaan nykyinen johtoporras ihan liikuttuu ajatellessaan kulunutta vuotta, ja sieltä halutaankin vilpittömästi kehottaa kansalaisia aktiivisuuteen. Hakekaa, medborgare!​~Eeli Salmela, Campin päätoimittaja 2018~

CoMedian hallituksessa kaikki tekevät yhteistyötä ja kaveria ei jätetä yksin. Yhteistyö on järjestötoiminnan parhainta antia ja edessäsi on varmasti ikimuistoinen vuosi. Älä aikaile vaan hae heti!

Kysymyksiä pesteihin liittyen voi lähettää meille sähköpostitse, Facebookissa tai Instagramissa tai ihan hihasta nykäisemällä yliopistolla. Vastaamme erittäin mielellämme! Lisätietoja hausta antaa puheenjohtaja Petra Lähdemäki (petra.lahdemaki(at)student.uva.fi)

40 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki
bottom of page